Čtvrtek, 24 listopadu, 2022
spot_img

Sankce ze strany USA neodradí Turecko od vojenské spolupráce s Ruskem

- Reklama -spot_img

Sankce se týkají turecké státní agentury pro vojenské dodávky.

MOSKVA. Rusko a Turecko nepřeruší vojenskou spolupráci navzdory sankcím, které USA nedávno uvalili na Ankaru za nákup ruského protivzdušného systému S-400.

Vyjádřil se tak v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání v Moskvě s tureckým resortním partnerem Mevlütom Cavusoglu, informuje agentura AFP.

Zákaz obchodování se státní agenturou

Sankce, které USA na Turecko uvalili 14. prosince, se týkají turecké státní agentury pro vojenské dodávky (SSB), se kterou mají americké firmy zakázáno obchodovat a šéf agentury Ismail Demir nesmí dostat víza USA.

Jde o ojedinělý případ, kdy Spojené státy zavedly sankce vůči jinému členskému státu Severoatlantické aliance, připomíná AFP.

Lavrov ocenil postoj Turecka

Ruský prezident Vladimir Putin podle Lavrova oceňuje odhodlání Turecka pokračovat ve vojenské spolupráci „navzdory trvajícímu nezákonnému tlaku z Washingtonu“.

Šéf turecké diplomacie Cavusoglu se vyjádřil, že americké sankce vůči Turecku jsou „činem agrese vůči svrchovaným právům naší země“. Zároveň dodal, že Ankara se bude snažit o vyřešení sporu s USA prostřednictvím dialogu.

Problematický nákup ruských zbraní

Turecko loni koupilo ruský protivzdušný systém S-400 v hodnotě v přepočtu zhruba dvě miliardy eur, čímž porušilo varování aliance o nekompatibilitě systému protiraketové obrany s jejím vojenským vybavením.

Podle NATO tento systém představuje možnou hrozbu pro bezpečnost celé aliance.

Přestože Rusko a Turecko stojí na opačných stranách několika konfliktů – například ve válkách v Libyi či Sýrii – ruský prezident Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan usilují o dobré vzájemné vztahy.

Společně například monitorují dohodu u ukončení bojů mezi ázerbájdžánskou armádou a arménskými separatisty na sporném území Náhorního Karabachu, přibližuje AFP.

Nejnovější články

spot_img

Další články z rubriky

Různé druhy hypoték pro mladé

Zvažujete hypotéku pro mladé a nevíte, zda zvolit státní hypotéku, nebo hypotéku od banky?...

Proč investovat do aplikací?

Peníze jsou cenná komodita, které se člověk vzdává poměrně nerad. A tak musí mít...

Je krátkodobá půjčka vždy drahá?

Na trhu finančních služeb existují dva hlavní produkty. Patří mezi ně úvěr a půjčka....

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...