Středa, 19 ledna, 2022

Krizový manažer: V teplárnách byla svévole, celý stát by se měl změnit

- Reklama -

Chceme být inspirací, říká šéf MH Managementu Ľuboš Lopatka.

Krizový manažer Ľuboš Lopatka se do vedení státní společnosti MH Management dostal v květnu. Jeho cílem je nastolit pořádek ve státních teplárnách, přehodnotit předražené a neefektivní smlouvy a pokračovat v optimalizaci jejich řízení.

MH Management spravuje šestici největších teplárenských podniků na Slovensku. V Bratislavě, Košicích, Ostravě, Trnavě, Martině a ve Zvolenu dodávají teplo do 320 tisíc Slovenská domácností.

Po nástupu do MH Managementu Lopatka zavedl v teplárnách holdingovou strukturu, od níž si slibuje snížení nákladů na manažery i lepší kontrolu nad rozhodnutími. Mezi první přínosy jeho působení patří nižší ceny pro většinu domácností, které obsluhují státní teplárny.

V rozhovoru pro INDEX Ľuboš LOPATKA vysvětluje, v jakém stavu teplárny našel a jak z nich udělat efektivně podniky. „Celý stát by se měl zcela jistě změnit, obrodit. Rozhodně by se nemělo tolerovat to, co se až dosud politikům a managementem propeklo,“ říká.

Bezprostředním důvodem je, že se nám podařilo snížit ceny uhlí o 17 procent, což reprezentuje úsporu 1,6 milionu eur, štěpky o 16 procent s úsporou 1,1 milionu eur a plynu až o 33 procent, což představuje další úsporu 13 milionů eur.

Ľuboš Lopatka (59)

Vystudoval Strojnickou fakultu Slovenské technické univerzity v Bratislavě. V letech 2010 až 2012 během vlády Ivety Radičové byl generálním ředitelem Sociální pojišťovny.
Později šéfoval nemocnicím Světa zdraví, které patří finanční skupině Penta, a potom Výzkumného ústavu svářečského.
Od května letošního roku je generálním ředitelem a předsedou představenstva státní společnosti MH Management.
Pro korektnost je třeba poznamenat, že nám významně pomohl trh s plynem, jelikož jeho ceny šli dolů. Celková úspora na palivech příští rok dosáhla 15,7 milionu eur. To nám umožnilo snížit cenu tepla. S výjimkou Zvolenské teplárenské, ale to je už jiný příběh.

Je podle vás ještě prostor pro další snižování cen tepla v krátkodobém horizontu?

Co se týče zefektivňování tepláren, jsme stále jen na začátku. Možnosti úspor jsou prakticky všude. Jelikož věci obvykle nebývají jen černé nebo bílé, není to jinak ani v tomto případě, a tak dochází k přehodnocení smluv s dodavateli v kombinaci s jejich nahrazováním novými smlouvami, které jsou výhodnější. Zásadní je, že holding (MH teplárenské holding, pozn. Red.) Nabízí synergie z rozsahu, které začínáme využívat.

Zklamání ve Zvolenu

Proč se ceny tepla sníží nejvýrazněji, tedy o desetinu, právě v Bratislavě?

Největší vliv má pokles ceny zemního plynu. Bratislavská teplárenská vyrábí z celkové potřeby tepla jen 44 procent a děje se to na bázi zemního plynu. Zbývajících 56 procent potřeby tepla je bohužel zajišťovaný třemi externími dodavateli.

Nejnovější články

Další články z rubriky

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...

Citrín do vašeho života vnese slunce

Název citrín evokuje náš český citrón, nicméně úplně původně pochází z francouzštiny. Skutečně se...

Prodej firem aneb v kterých oborech začít podnikat?

V demokraticky nastavených státech vždycky platilo, že jediným spolehlivým zdrojem obrovského bohatství je podnikání. Chcete-li...

Když uděláte chlebodárci škodu

Pojištění už dávno nepatří mezi nevítané produkty, které by mělo obtěžující a nevýznamný charakter....