Čtvrtek, 24 listopadu, 2022
spot_img

Odborníci: certifikát blízký Bonulu dávali do tendrů nadbytečně

- Reklama -spot_img

Značky v tendrech nejsou v pořádku.

Státní pošta hledá od srpna dodavatele, který zajistí technickou ochranu jejích pracovišť. Za 4,5 milionu eur kupuje online monitorování svých poboček, ale také například nové bezpečnostní kamery. Na některé nestandardní podmínky v tendru upozornila Nadace už dříve.

Vítěz není přitom ani měsíc po uzavření nabídek známý. Pošta to odůvodňuje tím, že se ještě úspěšných zájemců ptá na několik detaily. Mezitím bezpečnostní kamery s nestandardními popisy nakupují iu daňováků.

Nadace se na tyto tendry pozorněji dívá i proto, že v minulosti se s nimi spojovali často podezření z omezení soutěže a předražení. Běžně se technické zabezpečení spojilo s fyzickým hlídáním poboček, což zvýhodnilo největší domácí esbéesky jako Bonul.

Nebo se do tendrů vložili de facto zbytečné nároky na certifikáty, které předem určovaly možných vítězů.

Zatím stále s certifikátem C4

Známý integrovaný bezpečnostní systém C4, který používají firmy s propojením na Bödörovcov figuruje iv zmiňovaném tendru pošty. Systém nabízela firma Bonul, ale i firma Vel Security, která podle zjištění novinářů spojených v takzvané Kočnerovej knihovně byla příjmy nadstandardně na Bonule závislá. Kromě toho ho v nabídce měla už jen třetí firma z východního Slovenska.

C4 umožňuje propojit monitorovací komponenty, například bezpečnostní kamery na systém, který hlásí případně nehody či požáry. Kromě pošty poslední roky začali C4 používat i další veřejné úřady.

Pošta to vysvětlila tím, že C4 už jednou zaplatila. Zájemce může nabídnout i jiný systém, ale musí ho zavést na poště na vlastní náklady. Co však jeho nabídku o několik set tisíc eur prodraží oproti firmám, které s C4 disponují.

Podobnému problému budou čelit i další veřejné úřady, když budou obnovovat smlouvy na technické zabezpečení svých budov.

V této souvislosti se Nadace proto obrátila na nové ministerstvo informatizace. Jeho šéfka Veronika Remišová nedávno iniciovala velkou analýzu bezpečnostních smluv, právě pro podezření z umělého omezování soutěže při jejich tendrovaní.

Odborníci Remišová ministerstva ze sekce kybernetické bezpečnosti již naznačili, že C4 se do tendrů vkládala nadbytečně.

Uvedli, že podle platné legislativy bezpečnostní systém C4 je ,, konkrétní integrační bezpečnostní systém „, který poskytuje rozhraní pro správu bezpečnosti budov, ,, a tudíž není technickou službou ve smyslu zákona“.

Odborníci ministerstva dodali, že je tedy pouze na zadavateli, zda systém jako je C4 do zadávací dokumentace vloží nebo ne.

Konkrétní výrobky, registrované názvy
Kromě toho se nám ale na tendru pošty nezamlouvají i další části zadání. V popisu se například vícekrát zmiňují výrobky konkrétní značky kamer, jsou tam i výběhové typy kamer s analogovým připojením, které se již běžně neprodávají a zmiňuje se i parametr takzvaných včelích plastů (honeycomb). V požadované kombinaci parametrů nelze nahradit jiným ekvivalentem od jiné firmy.

Některé popisy zas jakoby byly zkopírovány ze stránky velkého slovenského dodavatele bezpečnostních technologií firmy TSS Group.

Je to tak například u zdroje nepřetržitého napájení, kde se zrovna v zadání pošty otestována výdrž baterie neuvádí v minutách (390 minut) jak to má na stránce zmiňovaná firma, ale činí přepočtená na 6,5 ​​hodiny.

Ale také například u jiných produktech jsou v zadáních různá kritéria uvedená stejném pořadí jako je má na stránce zmíněný dodavatel.

Kromě toho zadání tendru vzpomíná na více místech funkcionality, které se opět spojují s konkrétním výrobcem.

Právník specializující se na veřejné zakázky a spolupracující s Nadací Zastavme korupci Miroslav Cák z kanceláře AGM Partners obecně uvádí, že ,, přímé odkazy by v technické specifikaci neměly být. Jen ve výjimečných případech, kdy není možné zadání definovat jinak. „

Pošta už v minulosti na otázku nadace tímto směrem reagovala, že zadání například vzpomíná spojení LightCatcher ™, protože danou vlastnost ,, nedokážeme jinak vyspecifikovat „a pošta chce zachovat danou kvalitu snímání v snížených světelných podmínkách.

Obchodní označení LightCatcher ™ používá konkrétní výrobce kamer.

No právě pro takové definici mají další potenciální dodavatelé pochybnosti, jak budou zástupci pošty schopni posoudit alternativní produkty. Vyplývá to z otázek, které opakovaně poště zájemci během soutěže směřovaly.

Nadace v této souvislosti opakovaně oslovila i společnost TSS Group. Protože některé popisy k produktům na stránce se po prvním textu k tendru pošty změnily.

Nejnovější články

spot_img

Další články z rubriky

Různé druhy hypoték pro mladé

Zvažujete hypotéku pro mladé a nevíte, zda zvolit státní hypotéku, nebo hypotéku od banky?...

Proč investovat do aplikací?

Peníze jsou cenná komodita, které se člověk vzdává poměrně nerad. A tak musí mít...

Je krátkodobá půjčka vždy drahá?

Na trhu finančních služeb existují dva hlavní produkty. Patří mezi ně úvěr a půjčka....

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...