Středa, 19 ledna, 2022

Sex, drogy a ponižování. Jak bojují mladí v dekadentní světě bank

- Reklama -

Sektor odhaluje, za jakou cenu chtějí dobýt svět finančníků.

Sex, drogy, vulgarismy zvonící telefony a nervózní tradeři za monitory byly neodmyslitelnými rysy filmů posledních desetiletí, kterými se jejich tvůrci snažili vykreslovat Wall Street jako zdivočelá kapitalistickou džungli plnou adrenalinu.

Reagovali tak na zlatý věk volného trhu v éře prezidenta Ronalda Regana a britské premiéry Margaret Thatcherové, kdy se chamtivost stala výsadou a motorem ekonomiky.

V té době se stal kultovním film Wall Street z roku 1987 s Michaelem Douglasem a na toto období se odvolává i Vlk z Wall Street, jehož před sedmi lety proslavil herec Leonardo DiCaprio.

Do této kategorie patří i filmy jako Boiler Room (2000) či Rogue Trader (1999), které jsou reakcí na vzestup burz, na kterých dokáží odvážní Lůzr z ulice vydělat miliony a stíhat se přitom dopovat kokainem na večírcích.

Druhou skupinu filmů tvoří snímky, které se snažili vnést sondu do zárodků a dopadů finanční krize z roku 2008. Stigmatizovali americkou společnost a vytvořili z bank novodobé zlo. Šlo o filmy s prvky dokumentu jako Inside Job, Big Short, Margin Call či dokumentární série Dirty Money.

Vlna hněvu a rozhořčení před pár lety utichla, a tak přirozeně padl i zájem tvůrců věnovat se filmem inspirovaným finančnictvím.

Výjimkou je jen seriál z dílny HBO Billions o dravém finančníkovi Bobbym Axelrod, ale zatím poslední pátá série přinesla zklamání.

Čerstvý vítr do prostředí velkých peněz přinesla právě televize HBO a britská televize BBC.

Seriál Industry (Sektor), který má prvky vztahové telenovely, věrně zobrazuje mladou generaci pozdního kapitalismu, která se po škole chce prosadit ve fiktivní investiční bance Pierpoint. Wall Street v tomto seriálu vystřídal britský akcent londýnské City.

Nejnovější články

Další články z rubriky

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...

Citrín do vašeho života vnese slunce

Název citrín evokuje náš český citrón, nicméně úplně původně pochází z francouzštiny. Skutečně se...

Prodej firem aneb v kterých oborech začít podnikat?

V demokraticky nastavených státech vždycky platilo, že jediným spolehlivým zdrojem obrovského bohatství je podnikání. Chcete-li...

Když uděláte chlebodárci škodu

Pojištění už dávno nepatří mezi nevítané produkty, které by mělo obtěžující a nevýznamný charakter....