Středa, 19 ledna, 2022

Silné zemětřesení v Chorvatsku zničilo několik budovy, hlásí šest obětí

- Reklama -

ZÁHŘEB. Pouze den po silném zemětřesení zasáhly Chorvatsko další otřesy, tentokrát ještě silnější. Zemětřesení o síle 6,2 udeřilo podle Evropského středomořského seizmologické centra kolem oběda asi 46 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu.

Zemětřesení v Chorvatsku
Otřesy zničily Centrum Petrinja. „Vytahujeme lidi z aut, nevíme, kolik je mrtvých či raněných, slyšel jsem, že se zhroutila i budova školky, ale naštěstí tam nebyly žádné děti,“ říká pro Jutarnji list starosta města Darinka Dumbović.

Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně šest obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody.

pomoc armády

Podle prvotních zpráv zemětřesení způsobilo rozsáhlé materiální škody, zřícení střech, fasád budov a v některých případech dokonce i celých budov. Do Petrinja už směřuje armáda i premiér Andrej Plenkovice.

Chorvatský prezident Zoran Milanović přirovnal město k čečenskému městu Groznyj po válce. „Toto byl těžký rok. Byla to katastrofa za pohromou. Město víme vybudovat, ale přišli jsme o jeden dětský život,“ řekl prezident pro Jutarnji list.

Otřesy zničily i budovy ve městě Glina. „V Gline není jediný dům, který by neměl poškozenou střechu. Můj syn šel pomáhat s vytahováním lidí z trosek domu, který se zcela zhroutil. Jsem vystrašená, protože neodpovídá, telefonní linky nefungují, nejde elektřina,“ říká pro web 24sata.hr sabina Soldánová.

Zemětřesení způsobilo škody iv Záhřebu, lidé vyběhli na ulice a všude vládne chaos, popisují chorvatské média. Policie vyzývá lidi, aby zachovaly klid a umožnily záchranným složkám projít. Část hlavního města je stále bez elektrické energie.

Zemětřesení bylo cítit v celém Chorvatsku a v sousedním Srbsku a Bosně a Hercegovině. Otřesy cítili i lidé na více místech Slovenska, zda v italském Neapoli.

Stejnou oblast zasáhlo zemětřesení iv pondělí. Bylo však o něco slabší – o síle 5,2.

Několik chorvatská města nabídli rozpadajícími městům pomoc při ubytování lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou.

nejsilnější zemětřesení

V březnu zasáhlo Záhřeb zemětřesení o magnitudě 5,3 – nejsilnější za několik desetiletí -, které v chorvatské metropoli těžce poškodilo budovy. Živel si vyžádal jednu oběť na životě a nejméně 27 zraněných. Zemětřesení tehdy cítili iv sousední Bosně a Hercegovině.

Chorvatský seizmolog Krešimir Kuk podle webu 24sata.hr tvrdí, že současné zemětřesení uvolnilo až 30krát více energie než to březnové a následovat ho budou ještě další dotrasy.

Tato část Balkánského poloostrova se nachází na hlavních tektonických zlomech a otřesy země se tam vyskytují pravidelně.

Nejnovější články

Další články z rubriky

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...

Citrín do vašeho života vnese slunce

Název citrín evokuje náš český citrón, nicméně úplně původně pochází z francouzštiny. Skutečně se...

Prodej firem aneb v kterých oborech začít podnikat?

V demokraticky nastavených státech vždycky platilo, že jediným spolehlivým zdrojem obrovského bohatství je podnikání. Chcete-li...

Když uděláte chlebodárci škodu

Pojištění už dávno nepatří mezi nevítané produkty, které by mělo obtěžující a nevýznamný charakter....