Čtvrtek, 13 ledna, 2022

V Hongkongu odsoudili mladého politika za aktivity proti Číně

- Reklama -

Tony Chung pyká za zneuctění státní vlajky a nezákonné shromažďování.
Na čtyři měsíce vězení odsoudil v úterý soud v Hongkongu tamního prodemokratického aktivisty Tonyho Chunga za zneuctění státní vlajky a nezákonné shromažďování. Informovala o tom agentura AFP.

Chung (19) se tak stal první veřejně politicky činnou osobou, která byla odsouzena na základě nového čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu.

Ten umožňuje přísné trestání osob na základě vágní formulovaných obvinění ze separatismu, terorismu a spolupráce se zahraniční mocností.

Vytrhl a poškodil čínskou vlajku

Zneuctění čínské vlajky měl Chung (čínsky Chung Jung-čcheng) dopustit tím, že během protestů v květnu 2019 před budovou hongkongského parlamentu ji vytrhl pročínskemu demonstrantům a hodil na zem.

Chung je rovněž obviněn z podpory „odtržení“ Hongkongu od Číny, praní peněz a plánovaného zveřejnění „protistátní materiálů“.

Za tato obvinění, které byly vůči němu vzneseny 29. října, mu hrozí trest odnětí svobody od deseti let až po doživotí. Termín jednání v této věci je naplánován na 7. ledna.

Zadržený od října

Tonyho Chunga spolu s dalšími dvěma aktivisty ve věku 16 a 17 let policie zadržela koncem října předtím, než se na místním americkém konzulátu pokusil požádat o azyl v USA.
Hromadné protivládní protesty proti zasahování Číny do zvláštního autonomního statusu Hongkongu se pravidelně konaly od června 2019. Trvali zhruba sedm měsíců a zúčastnili se na ně miliony lidí.

Ustaly až v důsledku pandemie koronavirus SARS-CoV-2 a po zavedení nového bezpečnostního zákona. Provinilcům hrozí tresty od tří do deseti let a v nejhorších případech i doživotí.

Nejnovější články

Další články z rubriky

Reklamní předměty už nejsou jen kalendáře a propisky: pronikněte do světa těch originálních

S reklamními předměty se určitě setkala naprostá většina lidí. Propisky, bloky, diáře, fixy a...

Citrín do vašeho života vnese slunce

Název citrín evokuje náš český citrón, nicméně úplně původně pochází z francouzštiny. Skutečně se...

Prodej firem aneb v kterých oborech začít podnikat?

V demokraticky nastavených státech vždycky platilo, že jediným spolehlivým zdrojem obrovského bohatství je podnikání. Chcete-li...

Když uděláte chlebodárci škodu

Pojištění už dávno nepatří mezi nevítané produkty, které by mělo obtěžující a nevýznamný charakter....